Z racji tego że przepływy sanitarne wymagają bierzącej kontroli i konserwacji, powstają zapchania wynikające przeważnie z tłuszczy, papierów itp. metoda mechanicza jest w tych wypadkach częstym środkiem do udrażniania. Możliwa jest także do użycia w instalacjach zewnętrznych, główną zaletą jest gotowość do pracy w czasie ujemnej temperatury.
Do tej metody używamy:
-spirala elektryczna o zasięgu 30m
METODA CIŚNIENIOWA
Najbardziej uznany sposób na utrzymanie w czystości rur, wykorzystywany powszechnie przy udrażnianiu i czyszczeniu instalacji zewnętrznych. Metoda hydrodynamiczna pozwala na skuteczne usuwanie ze ścianek rury osadów oraz przesuwanie ich do studzienki w celu wybrania.
Przy zastosowaniu metody ciśnieniowej możemy dokładnie przygotować instalację np. do inspekcji lub naprawy.
Maszyny wykorzystywane w tej metodzie pozwolą na usuwanie nawet bardzo twardych osadów np. korzeni, skamieniałego piachu, korków ze szmat itp.
Woda płynąca pod dużym ciśnieniem z głowicy węża uderza o ścianki rury kanalizacyjnej powodując odrywanie się zanieczyszczeń od perforacji kanału. Strumień wody skierowany jest równocześnie w kierunku przeciwnym, a więc zanieczyszczenia spływają do osadnika, skąd wybierane są za pomocą rury ssawnej.